Zootennis

Sponsored by IMG Academy

Thursday, August 2, 2018

Southern Section Wins Girls 18s National Team Title; USTA Nationals 12s and 14s Division Seeds; Kypson and Thomas Top Doubles Seeds at Kalamazoo

The Southern section won the USTA's National Girls 18s Team Championship yesterday in Claremont California, beating the Midwest section 5-2.

Below are the results from the finals; see Tennis Link for other results from the four-day tournament.


The singles seeds have been posted for the 12s and 14s divisions of the USTA National Championships beginning this weekend, with the Top 16 in each age group listed below. Click on the heading for the Tennis Link site.  The list of boys 16s and 18s Top 16 singles seeds is here. The list of the girls 16s and 18s Top 16 singles seeds is here.

Girls 12s, Alpharetta Georgia
1. Harmon, Alexia
2. Olson, Brooklyn
3. Dunac, Elisabeth
4. Perez, Natalia
5. Bowers, Ashton
6. Baek, Emily
7. Yin, Amber
8. Roeck, Emma
9. Maltby, Susanna
10. Latak, Thea
11. Kolyszko, Emmi
12. Llewellyn, Sophie
13. Smith, Thalia
14. Wrigley, Brooke
15. Wiese, Nina
16. Nguyen, Anna

Girls 14s, Rome Georgia
1. Yu, Eleana
2. Nelson, Priya
3. Mi, Lan
4. Main, Tomi
5. Khune, Anushka
6. Yakoff, Stephanie
7. Saravanan, Nishitha
8. Ngounoue, Clervie
9. Epps, Gracie
10. Block, Natalie
11. Peradoza, Adrianna
12. Carton, Nevena
13. Lopez, Qavia
14. Jesudason, Meera
15. Smith, Madison
16. Miller, Vivian

1. Quan, Rudy
2. Salu, Andrew
3. Razeghi, Alexander
4. Frusina, Alexander
5. Charlap, Dylan
6. Andrzejewski, Piotr
7. Faurel, Thomas
8. Muhala, Santiago
9. Rundle, Andrew
10. Exsted, Maxwell
11. Zinder, Mikkel
12. Filer, A
13. Belday, Rohan
14. Lee, Mitchell
15. Moturi, Siddharth
16. Hobbs, Joseph

1. Heng, Nicholas
2. Kim, John
3. Brown, Lucas
4. Armistead, Jackson
5. Bilski, John-Tomas
6. Switzer, Ty
7. Mayew, Will
8. Pedraza, Alvaro
9. Deaton, Phillip
10. Legaspi, Herrick Thomas
11. Qadir, Waleed
12. Eliscu, Aaron
13. Kim, Aidan
14. Miller, Kurt
15. Chen, Nicholas
16. Rahman, Yanni

Play begins on Friday for the 18s, in Kalamazoo with the first round of singles (top 32 seeds receive byes)and two rounds of doubles (top 16 teams receive doubles).

Patrick Kypson, the defending 18s singles champion, and DJ Thomas, the defending 18s doubles champion, are the top seeds in doubles, followed by Govind Nanda and Trey Hilderbrand,  Robert Cash and JJ Mercer and Christian Alshon and Tyler Zink.  The complete list of 18s doubles seeds are available soon at the ustaboys.com website.

4 comments:

Brent said...

KZoo predictions 18s (round of 64)...

1 Kypson over Z.Smith
17 Woodall over Berdusco
9 Zhu over Giddens
24 Rajesh over 48 Kumar
6 Baird over 49 Rubell
54 Jackson over 28 Sands
59 Neff over 16 K.Mayo
29 Shi over Steinhausen
4 Brooksby over 34 Schachter
19 Pratt over 38 Segura
12 Zink over Meier
21 Allen over Horve
7 Woldeab over 51 Rodriguez
55 Jachuck over 25 Bullard
McDonald over 57 Di Giulio
31 Johns over Gollin
36 Maciag over 18 Forman
10 Hildebrand over J.Bernard
22 Martin over 42 Parikh
5 Boyer over Croyder
27 Nefve over Sundaram
15 Goetz over 56 Lyeons
60 Rollins over 32 A.Huang
3 Nakashima over 63 Kozlov
20 Alshon over Jarvis
37 Ferreira over 11 Fenty
23 Frye over Mavrodiev
8 Kingsley over 47 Zhang
26 Dostanic over 52 Chou
14 Nanda over 53 Grant
30 Rotsaert over 58 Sridhar
2 Thomas over 61 Spizziri

Brent said...

KZoo predictions - 18s (round of 32)....

1 Kypson over 17 Woodall
9 Zhu over 24 Rajesh
6 Baird over 54 Jackson
29 Shi over 59 Neff
4 Booksby over 19 Pratt
12 Zink over 21 Allen
7 Woldeab over 55 Jachuck
McDonald over 31 Johns
10 Hildebrand over 36 Maciag
5 Boyer over 22 Martin
27 Nefve over 15 Goetz
3 Nakashima over 60 Rollins
37 Ferreira over 20 Alshon
8 Kingsley over 23 Frye
14 Nanda over 26 Dostanic
2 Thomas over 30 Rotsaert

Brent said...

KZoo predictions - 18s (round of 16 through finals)....

ROUND OF 16
1 Kypson over 9 Zhu
29 Shi over 6 Baird
4 Brooksby over 12 Zink
7 Woldeab over McDonald
10 Hildebrand over 5 Boyer
3 Nakashima over 27 Nefve
8 Kingsley over 37 Ferreira
2 Thomas over 14 Nanda

QUARTERS
1 Kypson over 29 Shi
4 Brooksby over 7 Woldeab
10 Hildebrand over 3 Nakashima
2 Thomas over 8 Kinglsey

SEMIS
4 Brooksby over 1 Kypson
2 Thomas over 10 Hildebrand

FINALS
2 Thomas over 4 Brooksby

Brent said...

KZoo predictions - 16s (round of 32 through finals)...

ROUND OF 32
1 Chopra over 18 Ravichander
9 McDaniel over Swenson
26 A.Mayo over 5 Zapp
13 Dale over 29 Labrador
4 Khan over 38 Owen
21 A.Bernard over 46 Corsillo
27 Roddick over 8 Chaudhary
31 Vallabhaneni over 16 Lee
17 Tracy over 37 Krug
6 Lim over 21 Cassabon
14 Lins over 25 Gupta
3 Lee over 30 Braswell
11 Heck over 19 Anthrop
7 Fishback over 23 Andre
15 Damm over 28 Whitaker
2 McKennon over 32 Goli

ROUND OF 16
9 McDaniel over 1 Chopra
26 A.Mayo over 13 Dale
4 Khan over 21 A.Bernard
31 Vallabhaneni over 27 Roddick
17 Tracy over 6 Lim
3 Lee over 14 Lins
11 Heck over 7 Fishback
15 Damm over 2 McKennon

QUARTERS
26 A.Mayo over 9 McDaniel
4 Khan over 31 Vallabhaneni
3 Lee over 17 Tracy
15 Damm over 11 Heck

SEMIS
4 Khan over 26 A.Mayo
15 Damm over 3 Lee

FINALS
4 Khan over 15 Damm